Palet İmalatı

Palet imalatı sürecimiz tamamen kullanıcı odaklı şekilde sürdürülmektedir. Standart boylara sahip paletler üretilerek satışa sunulduğu gibi işinize ve gereksinimlerinize özel boyut ve şartlarda palet imalatı da gerçekleştirmekteyiz.

 

Taşıma ve depolama birçok işletmenin çalışmasında sürekli gerçekleştirmesi gereken faaliyetlerdendir. Bu faaliyetlerde paletler yoğun bir şekilde kullanılırlar. Yükler, paletlerin üzerine istiflenip, ambalajlanarak istenilen lokasyona gemi, tren veya tır gibi çeşitli vasıtalarla rahatlıkla taşınabilirler. Pratik olması ve çok kullanılması gibi özellikleri sayesinde, palet imalatı ülkemizde geniş bir yelpazeye sahiptir.

 

Çok farklı boyutlara sahip, değişik materyallerden üretilebilmesine karşın en yoğun olarak kullanılanlar ahşap ve plastik paletlerdir. Çevreci ve ekonomik olması nedeniyle ahşap paletler daha çok tercih edilirler. Bu da palet imalatında aslan payının ahşap paletlere ait olmasını sağlar. Uluslararası Standartlar Örgütü olan ISO, palet boyutlarını standart hale getirmiştir. ISO paletleri, cm cinsinden 80×100, 80×120, 100×120, 120×160 ve 120×180 ebatlarındadır.

 

Palet Ölçüleri

 

Avrupa Ambalaj Federasyonu bu ölçülerden, 80×120 ve 100×120 cm boyutlarındaki paletlerin kullanımını benimsemiştir. Avrupa Palet birliği ise 80×120 cm dış boyutlara sahip paletlerin imalatını standart hale getirmiş ve bu paletlere Euro Palet adını vermiştir. Standart ölçüler olsa da, müşteri isteğine uygun olarak değişik ebatlarda da paler üretimi yapılabilmektedir. Ahşap palet imalatında, kullanılan ahşap malzemeler birbirlerine nervürlü çivililerle bağlanarak sağlamlaştırılır. Genel olarak üretim operatör tarafından belirtilen araklılarda dizilen takozların üzerine ahşap kalasların dizilip uygun çivilerle mekanize ya da manuel olarak birleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

 

Plastik paletler, ilk yatırım maliyetleri yüksek olsa da gıda sektörü gibi temizliğin önemli olduğu sektörlerde daha çok kullanılır. Bunun nedeni, plastik paletlerin çok rahat bir şekilde temizlenebilmesi ve hijyenik olmasıdır. Plastik paletler de müşterinin istediği ebatlarda üretilebildiği gibi, genellikle ahşap paletlerde kullanılan boyutlarda standart şekilde üretilirler.

 

Üretimleri daha maliyetlidir ancak ahşap paletlere göre daha uzun ömürlü olduklarından, zaman içerisinde kendilerini amorti ederler. Plastik palet imalatı otomasyona daha uygundur. Üretim biçimi olarak, enjeksiyon, ekstrüzyon, kalıplama veya thermoforming yöntemleri kullanılabilir. Plastik ve ahşap paletler iki taraflı veya dört taraflı olarak imal edilirler. Bu paleti taşıyacak forklift ve benzeri kaldıraçların paletin kaç kenarından kaldırma yapabildiğini gösterir.

 

           Palet imalatı hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olan firmamız, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, kaliteden taviz vermeden üretimlerini gerçekleştirmektedir. Palet ihtiyacınızı karşılamak için firmamızla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

 

Palet İmalatı Palet İmalatı Palet İmalatı
 
Palet İmalatı Palet İmalatı Palet İmalatı
 
Tıkla Ara
WhatsApp WhatsApp Bize Yazın