Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Ambalajlama ve Palet

Ambalajlama ve Palet

Endüstriyel ambalajlamanın en önemli öğelerinden biri olan palet tedarik zincirinin başlangıcından sonuna kadar olan süreç içinde yaygın olarak kullanılmakta ve sürecin etkin olarak işlemesini sağlamakta olan ambalaj donanımıdır.

Yurt içi ve yurtdışı taşımacılığında, malların kolay depolanması, yüklenmesi, güvenli bir biçimde nakliyesi amacı ile istiflenmiş olan malların alt ve üst bölmelerinde kullanılır. Çelik, ahşap, plastik ve bileşenleri gibi malzemelerden üretilmektedir. Dünya üzerinde en yaygın kullanıma sahip olan ahşap palet türüdür.

Türkiye ve dünya ülkelerinde üretilmekte ve kullanılmakta olan palet çeşitleri ile ilgili belli standartlar söz konusudur. Özellikle Avrupa ülkeleri arasında kullanılmakta olan malzeme cinsi, ölçü, kalite, çivi cinsi ve nem oranı bakımından belli kriterlere sahip paletlere Euro palet adı verilmektedir.

Palet Çeşitleri

Dünya üzerinde ülkelere ve bölgelere bağlı olarak üretilmekte olan farklı çeşitlilikte paletler mevcuttur. Kullanım alanlarına uygun olarak üretilmekte olan palet türlerinin en yaygın olarak kullanılmakta olan türleri;

  • İki taraflı çift kademeli, ters düz çevrilemeyen kirişli,
  • İki taraflı tek kademeli, ters düz çevrilemeyen kirişli,
  • Dört taraflı çift kademeli, ters düz çevrilemeyen kirişli,
  • İki taraflı tek kademeli, tek kanatlı kirişli,
  • İki taraflı tek kademeli tek kanatlı ters çevrilemeyen kirişli,
  • İki taraflı çift kademeli tek kanatlı ters çevrilebilen kirişli
  • Dört taraflı çift kademeli, düz ters çevrilemeyen blok paletlerdir.

Lojistik sanayinin vazgeçilmez unsuru olan paletler aynı zamanda depolama ve işletme içi sevkiyat da birçok avantaj sağlamaktadır. İşletmeler için düşük maliyet sağlayan paletler aynı zamanda ikinci el palet olarak da piyasaya sürülebilmektedir.