Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Euro Palet

Euro Palet

Euro Palet

Euro palet diğer palet türlerinden ayrılan özellikleri bulunmaktadır. Euro Paletlerin oluşumunda kurutulmuş ahşap kullanılmaktadır. Mantar oluşumu ya da böceklenme gibi sorunları ortadan kaldıran çevre dostu bir üründür.

Kullanımı rahat olan bu ürünler Uluslararası Demiryolları Birliği’nin onayı ile ticaret yapan ülkelerde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Belirlediği damgalar ile diğer  paletlerden ayrılmaktadır.

Standart Ölçüleri

İkinci el palet ve euro paletlerin belirli standart ölçüleri vardır. Bu standart ölçüler değiştirilebilir. Euro palet ölçüleri 80*120 olarak belirlenmiştir. Kullanılan malzeme çeşitleri içerisinde kavak ve çam bulunmaktadır. Bu yüzdende ağırlıkları tam olarak belli olmamaktadır.

Belli bir ortalama ağırlık söylemek gerekirse 25 ile 30 kg arasındadır.  Ağırlık olarak binden fazla yükü üzerinde barındırmaktadır. Belirli ağırlıkta taşıma kapasitesi sayesinde ticaret için gerekli olan üründür. İkinci el şeklinde paletleri de uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Palet İmalatı

Avrupa Birliği ülkeleri arasında taşımacılık için belirlenen nakliyecilik standartları, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle yapılan ticaretlerle birlikte diğer ülkeler tarafından da benimsenmiş ve zaman içerisinde tüm ülkeler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa Birliği tarafından belirlenen taşımacılık standartlarından birisi de kullanılan paletin özellikleridir. Bu paletlere Euro Palet denir ve birlik tarafından Euro Palet imalatı konusunda belirli standartlar getirilmiştir. Bu standartlar şunlardır;

Euro Palet Standartları

– Palet üretiminde kullanılan ahşabın özellikleri; Euro Palet imalatında en önemli unsur, paletin üretildiği ağacın cinsidir. Avrupa Birliği tarafından belirlenen ağaç türü çam ağacıdır. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan çam ağacından elde edilen ahşaplarla üretimi yapılır. Ahşabın sahip olması gereken diğer bir özelliği ise nem oranıdır. %22 olarak belirtilen nem oranına uymayan ahşaplar taşımacılık esnasında ürünlerin fazla nemden zarar görmesine veya az nem oranı ile ahşapların kırılganlığının artmasına ve taşımacılık esnasında kazaların oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeplerle imalatında nem oranı oldukça önemli diğer bir unsurdur.

– Palet üretiminde kullanılacak çivilerin özellikleri; Avrupa Birliği tarafından Euro Palatte kullanılacak çivilerin özellikleri ve sayıları da belirtilmiştir. Palet üretiminde 3 ayrı özelliğe sahip çivi kullanılmaktadır ve hepsinin boyutları ve gövde kalınlıkları farklıdır. Bu standartlara uymayan çiviler ile üretilmiş paletler Euro Palet standardına sahip olmaz.

Euro Palet imalatı bu standartlar ve özellikler sağlanarak yapılır ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında kullanılır. Euro Paletler geri dönüşüm özelliği olan ve tamir edilmesi gerektiğinde kolaylıkla temin edilebilen parçalardan oluşmaktadır.

Unutmayın her türlü ihtiyaçlarınızda istediğiniz ölçülerde palet imalatı konusunda Arda Palet olarak size bir telefon kadar yakınız.Bize iletişim sayfamızdaki numaralarımızdan ve email adreslerimizden haftanın altı günü istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.