İhracat Sandığı

Anasayfa » İhracat Sandığı

İhracat Sandığı

İçindekiler

İhracat sandığı ihtiyacınız bulunduğunda size özel teklifler sunmaktayız. Kullanım alanınıza ve amacınıza özel ekonomik ihracat sandıkları ile lojistik sürecinde sizlerin yanında olmaktan memnuniyet duyarız.

Özelikle uluslararası ticaretlerde gönderilen malın kalite standartları kadar, nakliyesinin nasıl yapıldığı konusunda da uluslararası antlaşmalarla belirli standartlar getirilmiştir. Bu getirilen standartlar hem ihracatı yapılan malları korurken, hem de güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. Oluşabilecek kazalara karşı dayanıklılık standartları belirlenmiş olan bu taşıma kolaylığı sağlayan bu araçlar paletler ve ihracat sandıklarıdır.

Çeşitleri

İhracat sandıkları kapalı ve kafes olmak üzere iki çeşittir. Kapalı ihracat sandıkları bölmeli ve bölmesiz olmak üzere kendi içerisinde iki çeşide ayrılırken, kafes ihracat sandıkları da taşınacak malın cinsine göre farklılıklar göstermektedir. Ancak her iki ihracat sandığı imalatı için gereken belirli standartlar vardır ve şunlardır:

Üretildiği ağaç: Avrupa Birliği tarafından Birlik üyesi ülkeler arasında yapılacak ticaretlerde getirtilen standartlara göre üretiminde kullanılacak ağaç çam ağacıdır. Çam ağacı bilindiği gibi dayanıklı ve sağlamdır. Darbelere karşı dayanıklılığı ve kırılganlığı düşük olduğu için çam ağacından üretilen ahşaplar ile ihracat sandıklarının üretimi yapılmaktadır.

Üretimi sürecinde ahşabın nem oranı: Birlik tarafından belirlenen %22 nem oranı ile hem ahşabın en fazla dayanıklılık oranı sağlanır, hem de nakliyesi gerçekleşen malların zarar görmesi engellenir. Fazla nem oranına sahip ahşaplar, nakliyesi yapılan malları bozabilmektedir. Nem oranı düşük ahşapların ise kırılganlığı fazladır ve taşıma esnasında kırılmalara ve kazalara sebep olmaktadırlar.

Üretiminde kullanılan çiviler: Birlik tarafından üretiminde kullanılacak çivi ebatları ve sayıları da belirlenmiştir. Bunun sebebi hem geri dönüşümü kolaylaştırmak, hem de nakliye sonrasında eğer firmanın ihtiyacı yok ise elden çıkarmasını kolaylaştırmaktır. İhracat sandıklarının onarımları da bu standartlar ile oldukça kolaydır. Kolay bulunabilen malzemelerden üretilen ihracat sandıkları ihtiyaçlara göre yeniden tasarlanabilmektedir.

İhracat sandıkları ebatları ise firmaların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Çeşitli boy ve ebatlarda üretilebilen ihracat sandıkları, standartların dışında firmaların talep ettiği büyüklüklerde de üretilebilmektedir.

İhracat sandığı yaptıracak olan firmaların dikkat etmesi gereken en önemli konu, malların taşınma esnasında zarar görmeden ve ideal büyüklüklerde taşıması kolay olacak şekilde yaptırmasıdır. Kafes ihracat sandıkları kullanılacağı zaman ürünler mutlaka ayrı bir koruma ile de kaplanmalı ve oluşabilecek zararlara karşı önem alınmalıdır.

Hemen Ara