Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Lojistik Sektörü Ve Palet Kullanımı

29.09.2013
120 görüntülenme
Lojistik Sektörü Ve Palet Kullanımı

Lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların önemli maliyet kalemlerinden biri olan palet; bir ambalajlama, taşıma ve depolama unsuru olarak kullanılmakta, ahşap, çelik veya plastik gibi türleri bulunmaktadır.

Paletler, paketlerin istiflemesinde kullanılmakta olan ekipmanlar olarak tanımlanabilir. Her nevi malın taşınması, depolanması ve nakliye işlemini kolaylaştıran paletler, taşımacılık sektörünün önemli bir öğesidir. Özellikle çevre dostu olması ve ikinci el palet olarak tekrar kullanılabilmesi ve daha birçok nedenden dolayı tercih edilen ahşap palet gelişmiş ülke sanayilerinde ayrıcalıklı olarak yer almaktadır.

Dünya ve Avrupa ülkelerinde zaman içinde belli kurallar çerçevesinde standartlaştırılan palet çeşitleri mevcuttur. Özellikle Avrupa ülkeleri standartlarında üretilmiş olan paletlere Euro palet adı verilmektedir.

Palet Kullanımı Avantajları

Paletli taşımacılıkta malların paletlere eşit ve doğru oranlı dağıtımı sayesinde aynı tır içinde, malların zarar görme riski olmaksızın üst üste istifleme yapılabilmekte bu da taşıma yapacak tır sayısının azalmasına olanak sağlamaktadır.

Paletli taşımada sevkiyat sırasında malların dağılma riski diğer yüksek maliyetli ambalajlamadan çok daha düşük olması nedeni ile palet ambalajlaması güvenli düşük ve maliyetlidir.

Palet kullanımı taşıma sırasında birçok avantaj sağlamakla birlikte işletme içi depolamada büyük kolaylık sağlamakta ve depolama maliyetlerini düşürmektedir.

Tıkla Ara
WhatsApp WhatsApp Bize Yazın