Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Palet Standartları

26.09.2013
112 görüntülenme
Palet Standartları

Palet standartları, Paketlenmiş ürünlerin forklift gibi araçlar ile kolayca taşınabilmesine olanak sağlayan taşınacak ürünlere göre farklı ebatlarda üretimleri yapılan ve genellikle lojistik sektöründe kullanılan alçak platformlara palet denmektedir.

Eskiden ihtiyaç duyulduğu için ortaya çıkmış paletlerin yerine artık fabrikasyon plastik paletler kullanılmaktadır. Paletler dayanıklı ekipmanlar olduğu için ikinci el palet kullanımı çok yaygındır.

Bir ülkeden diğerine o ülkeye zararlıların yüklerle ve paletler ile birlikte başka bir ülkeye taşınmasını önlemek için paletler fumigasyon ya da ısıl işleme yöntemlerine tabi tutularak zararlılarından arındırılmaktadır.

Bu işlemler hemen hemen tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılmaktadır ve uluslar arası dolaşım için ağır yaptırımları sebebi ile yerine getirilmesi gerekmektedir. Uluslararası düzeyde en çok tercih edilen palet çeşidi euro palet çeşididir. Özellikle ab ülkelerinin yüksek standartlarına uygun olarak üretilmiş olan bu paletlere sahip olmayan lojistik şirketlerinin ürünleri ülkeye sokulmamaktadır.

Palet türleri nelerdir?

Paletler iki türe ayrılmaktadır. İki girişli paletler forklift gibi araçların ayakları ile sadece tek bir yönden taşınabilen ayaklı paletlerdir. Dört girişli paletlerde ise forklift gibi araçların ayakları dört yönden de girebilmektedir.

Tıkla Ara
WhatsApp WhatsApp Bize Yazın