Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Paletler Nedir Ne İşe Yarar

16.09.2016
340 görüntülenme
Paletler Nedir Ne İşe Yarar

Palet nedir?

Sorusuna cevap verilecek olursa eğer ise sanayide çeşitli amaçlar için kullanılan yayvan ve geniş levhalardır. Sanayide çalışma ortamlarında kullanılan paletler genellikle yükü birimleştirmede kullanılan standart tava ürünleridir. Yükler paletlere istiflenerek ambalajlanmaktadır.

Böylelikle taşınması ağır olan yükler taşınmaya hazır hale getirilmektedir. Birbirine bağlanmış ızgaralardan oluşmaktadır. Paletin ızgaralarının aralarında en az forklift çatallarını gireceği kadar geniştir. Bu genişlik en az 10 cm olmalıdır. Paletlerin vasıfları genellikle tahta plastik değişik ülkelerin mevzuatlarından dolayı kaynaklanan farklılıklar olabilmektedir. Bu durumdan da nakliyatçı ile ihracatçının haberdar olması gerekmektedir

Taşıma tekniklerine göre taşınacak yükün bir defada taşınabilecek miktar olabildiğince büyük ve standart boyutlarda olmak zorundadır. Bundan dolayı taşıma ekiplerinin sağladığı verimlilik parça ve ham maddelerin yığınlama veya toplanma yöntemleriyle birim yük şekline getirilmesi ile birlikte artırılmaktadır. Ufak parça yükleri ise kutulara doldurularak tahta palet üzerinde toplayarak bir seferde çok miktarda yük taşınmasını sağlamaktadır.

Paletler taşıma işlemlerinde doğrudan taşıma işlemini yapmamaktadır. Ahşap Paletler ile taşıma yapılırken fonksiyonları taşınacak yüklerin belirli boyutlarda bir hacim içinde toplanarak yüklerin korunmasını da sağlamaktadır. Paletler birçok kutuyu ya da balyayı aynı anda bir defada taşımak için dizayn edilmiştir. Paletler genellikle ağaçtan plastikten veya çelikten yapılmaktadır. Ağaç paletlerin yapımı birkaç kiriş üzerinden düz bir yüze meydana getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Palet Çeşitleri

Ağaç paletlerin yükselliği 10 ile 15 cm olarak yapılmaktadır. Euro Paletlerin iki yüzü arasında bulunan destek takozları forklift çatallarının araya girmesini sağlamaktadır. Yükler Paletler üzerine malzemenin cinsine göre ve şekline göre belirli bir düzende yerleştirme yapılmalıdır. Yüklü paletler genellikle 2-5 metre yüksekline kadar üst üste konulduğu için malzemenin ezilmesine veya devrilmesine engel olabilecek konumda yapılmalıdır. Paletler genellikle malzemeye göre ahşap, tahta, plastik, palet, mukavva palet olarak ayılırlar. Bu paletler üretilirken standartlar ve ölçüleri de kendi aralarında değişmektedir.

Taşımacılık sektöründe devrim yaratan paletler sağladıkları ekonomik avantajlarına göre de son derece basittir. Hem yüklerinin hızlı bir şekilde sağlamaya yararken birandan birden fazla yük taşımaktadır. Bu yüzden ihracatçılara ekonomik açıdan büyük avantajlar sağmaktadır. Palet nedir? Sorusunun cevabı ve ne işe yaradığı hangi alanlarda kullanıldığına kadar yukarıda yazımızda verilmiştir.

Tıkla Ara
WhatsApp WhatsApp Bize Yazın