Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Paletlerin Ticaretteki Yeri

Paletlerin Ticaretteki Yeri

Ticaret ekonominin can damarlarından biridir. Bir ülkede yapılan ticaret sayısı ülkenin gücü ile doğru orantılıdır. Ticaretin yapılmadığı bir ülke iflasın eşiğine gelmiş sayılmaktadır. Her firma dış ticarete atılmak amacı ile çok çalışmakta, kendisini diğer ülkelere tanıtmak amacı ile birçok reklam yapmaktadır.

Ticarette en önemli şey alımının ya da satımının yapıldığı ürünün kalitesi ve sağlamlığıdır. Bu nedenle bir ürün bir yerden başka bir yere taşınırken dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumalı olmalıdır. Bu nedenle ticaretin ana elemanı ambalajdır.

Ambalajlar tek bir üründen, maddeden oluşmamaktadır. Fakat ambalajın en önemli maddesi paletlerdir. Palet, euro palet, ahşap palet, ikinci el palet büyük ürünlerin ambalajlarında bulunan birer üründür.

Paletlerin Tipleri ve Fumigasyon

Paletler kendi arasında iki tipte incelenir. İki girişli paletler ve dört girişli paletler olarak ikiye ayrılan bu ürün metalden, ahşaptan veya plastikten yapılabilmektedir. İki girişli paletlere forklift adı verilen taşıma araçları sadece tek yönden girebilir iken, dört girişli paletlere dört taraftan da girmek mümkündür.

Paletlerin dış ticarette kullanılabilmesi için bir kural bulunmaktadır. Bu da güvenlik açısından paletlerin fumigsyon adı verilen işlemden geçmelidir. Bu işlem ile palette yaşayan organizmalar öldürülmektedir.