Plastik Palet İmalatı Ve Üretim Süreçleri

Plastik palet imalatı özveri ve tecrübe gerektiren bir iştir. Ama öncesinde palet nedir ondan bahsedelim. Palet, malların; ön yükleyici, forklift veya kriko vb. ile mekanik olarak taşınmasını kolaylaştırabilen bir yapıdır. Tahta veya plastikten yapılabilirler. Plastik paletler, plastik malzemeden yapılanlardır. Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve polipropilen endüstrisinde en yaygın plastik malzemeler (PP) plastik palet çeşitlerini oluşturur. Bununla birlikte, geri dönüştürülmüş plastik paletler de tercih edilebilmektedir. Geri dönüştürülmüş plastik paletler, kullanılmış olan plastik malzemelerden üretilir. Bu nedenle, bu tiplerde; HDPE ve PP malzemelerin bir karışımı söz konusu olur. Belirli bir malzemenin seçimi, plastik paletleri nereye kullanmayı düşündüğünüze de bağlı olacaktır.

Plastik Paletlerin Avantajları : Plastik Paletler

  1. Plastik paletler; uzun vadeli bir yatırımdır. Eski ya da kırılmış olan plastik paletler, yeni paletler yapmak amacı ile; geri dönüştürülebilir. Dolayısıyla da, hiçbir israf ve de çevre sorunu oluşturmaz.
  2. Kolay temizlenir ve böylece, plastik paletler ile; yüksek hijyen standartlarını koruyabilirsiniz.
  3. Nakliye masraflarından tasarruf etmek için kolaydır.
  4. İstiflenebilir durumdaki plastik paletler, çok daha az yer kaplar; böylelikle, hem yerden hem de maliyetten tasarruf sağlayabilir.
  5. Kıymıklar, çiviler ya da keskin kenarları olmadığından dolayı; plastik paletlerin kullanımı, güvenli ve de kolaydır.
  6. Esnek tasarımları ve farklı plastik palet üretimi süreçleri sayesinde, plastik paletleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda da kişiselleştirebilirsiniz.
  7. İthalat ve nakliye sırasında, bazı operasyonlar gerçekleştirilir. Plastik paletler, ISPM 15 düzenlemelerinden muaf tutulduğundan dolayı; bu aşamalardaki tüm operasyonlar, kesinti olmadan sorunsuz olacaktır.
  8. 4 yollu forklift girişi seçenekleri olduğundan, kullanım kolaylığı sağlanır.
  9. Plastik paletler, kimyasallara ve de olumsuz hava şartlarına dayanıklılık göstermektedir.

 

HDPE Malzeme Plastik Paletler

Plastik paletler içinde, HDPE plastik paletler; rakipsiz performansının yanı sıra, uygun fiyatları nedeniyle de oldukça popülerdir. Bu paletler, kapalı döngü ürün işleme süreçleri için de uygundurlar. PP plastik paletler ile karşılaştırıldığında ise, HDPE plastik paletler daha ekonomiktir.

 

PP Malzeme Plastik Paletler

PP plastik paletler, HDPE’den çok daha serttir. Yüksek sıcaklık uygulamaları için uygundur. Bu plastik paletler, aynı zamanda raf sistemlerinde; ağır yükleri tutmak için de, son derece uygundur.

Müşterilerimize uygulama gereksinimlerine bağlı olarak, palet çeşitlerinden seçim yapmalarını tavsiye ederiz. Örneğin, plastik paletlerin tesise geri dönmesini beklemeyen kullanıcılar; palet seçiminde, geri dönüşümlü plastik paletlere de başvurabilmektedir.

 

Üretim Süreçlerine Göre Plastik Palet Çeşitleri

Genel olarak, plastik paletleri; enjeksiyon kalıplı, termoform yahut şişirme kalıplı plastik paletler olarak sınıflandırmak da mümkündür. Her kalıplama işlemleri, plastik palet üzerinde farklı özellikler vermektedir.

 

Plastik Paletlerde Üretim Süreçleri

En yaygın olan, bazı plastik palet kalıplama işlemleri vardır.

 

1- Enjeksiyon Kalıplama Plastik Paletler

Özellikle standart ebatlarda olanlar için ve büyük hacimli siparişler söz konusu olduğunda, enjeksiyonlu kalıplama teknikleri kullanılmaktadır. En az 50.000 adetlik siparişlerde, kalıplama işlemi oldukça önemlidir. Bu sayede, plastik palet enjeksiyonlu kalıplamaya yatırımlar yapmak; ekonomik bir anlam ifade edecektir. Bu işlemler; 0 HDPE plastikten imal edilecek yüksek performanslı, dayanıklı plastik paletler için; iyi bir seçimdir.

 

Plastik palet imalatı enjeksiyonla kalıplanmış durumdayken, üstün boyutu ve yüksek darbe dayanımı ile bilinir. Bu tip plastik palet imalatı neticesinde, plastik paletler; boyutsal olarak da kararlı olmaktadır. İşlem biraz daha ücretli olmasına rağmen, yüksek plastik palet üretimi hızını garanti eder. Doğru kalıba sahip olduğunuzda ise, kalıplama işlemi süper hızlı ilerler.

 

2- Termoform Plastik Paletler

Termoform, çoğu plastik palet imalatı endüstrisinde; ucuz ve popüler konumdadır. Bazı plastik palet üretimi türleri, belirli ağırlıktaki uygulamalarda uygun olmayabilmektedir. Bununla birlikte, Termoform türlerini de, bu yönden iyi irdelemek gerekir.

 

Termoformlar, üretim döngüsü olarak; plastik enjeksiyon paletleri ile karşılaştırıldığında, çok daha sadedir. Düşük takım maliyeti nedeniyle de, popüler olan bir işlemdir. Plastik paletler, bir forklift ile etkileşim hâlinde olduğunda; herhangi bir zarardan söz edilmez. Plastik paletlerin ısıl olarak şekillendirilmesi de, önem arz eder.

 

3- Şişirme Plastik Paletler

Şişirme kalıplı plastik paletler, soğuk tedarik zincirleri için mükemmel bir seçimdir. Şişirme kalıplı plastik paletler, bir nevi; iki yapraklı plastik paletlere benzerdir. Unutulmamalıdır ki, çift cidarlı plastik paletler; çok daha dayanıklıdır. Bu tür plastik paletler, ağır yükleri kaldırabilirler.

838 kez görüntülendi
Hemen Ara