Kontrplak İmalatı ve Satışı

Kontrplak imalatı ve satışı uygun araç ve makineler ile gerçekleştirilen faaliyetlerden biridir. Kontrplak ürünlerin aklınıza gelebilecek yüzlerce alanda kullanılıyor olmasından kaynaklı olarak bu alanda oldukça yoğun talep bulunmaktadır.

Kontrplak üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken onlarca püf nokta bulunmaktadır. Bu nedenle üretim sırasında doğru araç ve doğru teknik ile üretim yapan firmalar tercih edilmelidir. Peki kontrplak imalatı ve satışı nasıl yapılır? Üretilen kontrplakların satışı hakkında merak edilenleri derledik.

Kontrplak İmalatı ve Satışı Kontrplak imalatı ve satışı uygun araç ve makineler ile gerçekleştirilen faaliyetlerden biridir. Kontrplak ürünlerin aklınıza gelebilecek yüzlerce alanda kullanılıyor olmasından kaynaklı olarak bu alanda oldukça yoğun talep bulunmaktadır. Kontrplak üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken onlarca püf nokta bulunmaktadır. Bu nedenle üretim sırasında doğru araç ve doğru teknik ile üretim yapan firmalar tercih edilmelidir. Peki kontrplak imalatı ve satışı nasıl yapılır? Üretilen kontrplakların satışı hakkında merak edilenleri derledik. Kontrplak İmalatı Nasıl Yapılır? Kontrplak imalatı için öncelikli olarak kontrplak ham maddenin temin edilmesi gerekir. İmalat için kullanılacak tomrukların soyulabilir yapıda olması şarttır. Bu nedenle tomruk seçimi sırasında genellikle kayın, çam ya da kavak gibi ağaç türleri tercih edilir. Bu ağaç türlerinin tercih edilmesinin başka bir nedeni de hızlı büyüyen cinsler olmalarıdır. Kontrpalak imalatı sürecinde tomruk seçiminden tutun da buharlama ve boylama gibi her bir aşamada profesyonel araçlar gerekir. Bu araçlar profesyonel makineler olduğundan kısa sürelerde kontrplak üretim işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Kontrplak imalatı aşamaları ile aşağıdaki sırada ilerleyen bir süreçtir. • Kontrplak imalatı için uygun ham madde tercih edilmelidir. Tomrukların soyulabilir nitelikte olması şarttır. • Tomruklar seçildikten sonra tomruk buharlama işlemi gerçekleştirilir. Buharlama işlemi tomrukları yumuşatmaktır. Bu işlem tomruklar soyulurken zarar ortaya çıkmaması amacı ile gerçekleştirilir. Tomruklar yüksek buhara maruz bırakılır ve yaklaşık 2 gün kadar su içerisinde bekletilir. • Tomruk tomrukların boylama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem tomrukların düzgün bir görünüme kavuşması için yapılır. • Boylanan tomruklar uygun makineler aracılığı ile soyulur. Tomrukların boyutlarının belirlenmesi de bu aşamada gerçekleşir. • Tomruklar kurutma işleminden geçer. Kurutma işlemi için kurutma fırınları kullanılmaktadır. • Tomruklar tutkallama işleminden geçer. • Tutkallanan tomruklar soğuk pres ve sıcak pres işlemlerine tabi tutulur. • Son olarak tomrukların ebatlama işlemleri gerçekleştirilir. Zımparalama sonrasında kontrplak imalatı süreci tamamlanır. Kontrplak imalatı ve satışı ülkemizde büyük bir hızla ilerlemektedir. Günden güne gelişen bir sektör olan OSB ve Kontrplak imalatı oldukça yoğun bir süreçten meydana gelmektedir. Üretilen her bir kontrplak oldukça fazla aşamadan geçerek kullanıma hazır hale gelir.

Kontrplak İmalatı Nasıl Yapılır?

Kontrplak imalatı için öncelikli olarak kontrplak ham maddenin temin edilmesi gerekir. İmalat için kullanılacak tomrukların soyulabilir yapıda olması şarttır. Bu nedenle tomruk seçimi sırasında genellikle kayın, çam ya da kavak gibi ağaç türleri tercih edilir. Bu ağaç türlerinin tercih edilmesinin başka bir nedeni de hızlı büyüyen cinsler olmalarıdır.

Kontrpalak imalatı sürecinde tomruk seçiminden tutun da buharlama ve boylama gibi her bir aşamada profesyonel araçlar gerekir. Bu araçlar profesyonel makineler olduğundan kısa sürelerde kontrplak üretim işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Kontrplak imalatı aşamaları ile aşağıdaki sırada ilerleyen bir süreçtir.

  • Kontrplak imalatı için uygun ham madde tercih edilmelidir. Tomrukların soyulabilir nitelikte olması şarttır.
  • Tomruklar seçildikten sonra tomruk buharlama işlemi gerçekleştirilir. Buharlama işlemi tomrukları yumuşatmaktır. Bu işlem tomruklar soyulurken zarar ortaya çıkmaması amacı ile gerçekleştirilir. Tomruklar yüksek buhara maruz bırakılır ve yaklaşık 2 gün kadar su içerisinde bekletilir.
  • Tomruk tomrukların boylama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem tomrukların düzgün bir görünüme kavuşması için yapılır.
  • Boylanan tomruklar uygun makineler aracılığı ile soyulur. Tomrukların boyutlarının belirlenmesi de bu aşamada gerçekleşir.
  • Tomruklar kurutma işleminden geçer. Kurutma işlemi için kurutma fırınları kullanılmaktadır.
  • Tomruklar tutkallama işleminden geçer.
  • Tutkallanan tomruklar soğuk pres ve sıcak pres işlemlerine tabi tutulur.
  • Son olarak tomrukların ebatlama işlemleri gerçekleştirilir. Zımparalama sonrasında kontrplak imalatı süreci tamamlanır.

Kontrplak imalatı ve satışı ülkemizde büyük bir hızla ilerlemektedir. Günden güne gelişen bir sektör olan OSB ve Kontrplak imalatı oldukça yoğun bir süreçten meydana gelmektedir. Üretilen her bir kontrplak oldukça fazla aşamadan geçerek kullanıma hazır hale gelir.

Palet üretimi ve satışı içinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

12 kez görüntülendi
Hemen Ara