OSB İmalatı ve Satışı

OSB imalatı ve satışı birçok firma tarafından sürekli olarak talep edilmektedir. OSB kelime açılımı ile Oriented Strand Board anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı ise yönlendirilmiş yonga levha demektir. OSB imalatı ve satışı firmaların talepleri doğrultusunda oldukça yoğun gerçekleşmektedir.

OSB İmalatı ve Satışı

 

Yonga levha diğer bir tabir ile rendelenmiş ahşap parçalar birçok amaç ile birçok farklı sektörde kullanılabilir. Bu noktada OSB imalatı büyük önem taşımaktadır. OSB levhaları önemli kılan başka bir unsur da kontrplak ürünlerine göre çok daha kolay bulunabiliyor olmasıdır.

OSB Üretiminde Hangi Hammaddeler Kullanılır?

OSB levhalar, kontrplak levhalara oranla çok daha uygun maliyetlidir. Bunun temel nedeni de kontrplak levhaların ham maddesi olan soymalık ağaç gruplarının kolay bulunmuyor olmasıdır. OSB levhalar ise aklınıza gelebilecek yüzlerce alanda ham madde olarak tercih edilmektedir.

OSB yonga olarak adlandırılan levhaların birleştirilmesi ile oluşur. Birleştirilme işlemi için yapıştırıcı gibi maddeler de kullanılmaktadır. OSB üretiminde kullanılabilir olarak nitelenen ham maddeler yonga levha üretiminde kullanılan her türlü ham madde ile aynıdır. Genellikle ham madde olarak ağırlığı düşük ve hızlı büyüme özelliği olan kavak ve çam benzeri ağaçlar tercih edilir.

OSB Üretimi Nasıl Yapılır?

OSB üretimi yapılırken belli başlı aşamalar ile gerçekleştirilen bir süreç vardır. Ham maddenin yongalanma işleminden boyut tasarımına kadar üretim boyunca belli başlı makinelerden yardım alınır. OSB üretimi sırasında izlenen bazı adımlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Ham madde olan tomruklar yıkanır. Sonrasında kabukları makineler yardımı ile soyulur.
  • Makine yardımı ile tomrukların yonga görünümüne kavuşması sağlanır.
  • Yonga görünümü oluşturulurken talep edilen boyutlar öncelik olarak belirtilmelidir. Akabinde yonga boyutları makine yardımı ile oluşturulur.
  • Yongaların kurutulması işlemi gerçekleştirilir.
  • Kuruyan yongalar makineler aracılığı ile gerekli bölgelerden yapıştırılır.
  • Yongalar üzerinde waks kullanılır. Bu madde yongaların suyla temas etmesi halinde çok daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Dozaj siloları kullanılarak yongalar tekrar işlemden geçer.
  • Yongaya yön verilme işlemi gerçekleştirilir.
  • Yongalar preslenir ve işlem tamamlanır.

OSB üretimi yukarıda yer alan adımlar takip edilerek gerçekleştirilir. Her bir adım için uygun makineler kullanılarak yonga son haline kavuşturulur.

50 kez görüntülendi
Hemen Ara