Plastik Palet Çeşitleri

Plastik palet çeşitleri

Palet, ticari tüm taşımacılık halkalarında yer alan önemli yere sahiptir. Paletlerin kullanımı, kişinin nakliyatıyla birlikte başlayan, kamyonda, trende, limanda, gemide ve nehirde devamını sürdürmektedir. Paletlerle, taşımacılıkta, nakliyatta yüklerin bir birim haline getirilerek balık istifi tabiri ile standart tavaları olan palete yerleştirerek taşınır. Bu şekilde yükler bir araya gelip taşımacılık halı hazırda olur. Paletler birbirine bağlı iki adet ızgaradan oluşmaktadır. Bu ızgaraların açıklığı 10 cm olmakla birlikte forklift çatallarının girmesi için gerekli bir açıklıktır.

Taşıma tekniğinin prensipleri arasında mümkün olduğunca bir defada taşınacak yükün fazla olması büyük ve standart boyutlarda olmalıdır. Böylelikle taşıma ekipmanlarının verimliliği artmaktadır. Ufak parçalı yükleri kutulara paketleyip boyutunu büyüttüğünüz takdirde paletler daha dizayn içinde ve daha fazla yük alma kapasitesi gerçekleşecektir. Paletlerin görevi doğrudan taşımacılık değil, sadece yüklerin bir yerde toplanmasına ve korumacılıkta görevlidir.

Paletler birçok yükü, balyayı aynı anda taşır ve sağlamlığı ile tüm ülkelerde önemli bir rol oynar. Paletlere yüklenecek yükler cinslerine, boyutlarına göre yerleştirilmekte ve 5 ila 8 metre yükseltileceğinden mallarda hasar, kayıp, devrilme gibi olumsuz sonuçların önüne geçilmektedir. Paletler genel olarak ağaçtan, plastikten veya çelikten yapılır. Günümüzde otomotiv sektöründe oldukça kullanılan bir taşımacılık yöntemidir. Plastik paletler ve ikinci el paletlere göre oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Plastik palet çeşitleri yassı paletler, iki yönlü veya dört yönlü paletlerdir.

Plastik palet çeşitleri

Plastik palet çeşitleri olması ile yükler taşınırken tercih hakkı tanımasında katkı sağlamaktadır. Yassı paletler istifa için oldukça kullanışlı bir palet çeşididir. İstif makinelerinde ve raf sistemli taşımacılıkta kullanılan tek tercihtir. İki yönlü veya dört yönlü paletlerde yüklerin kavranabilmesi ve paletlere rahat ulaşabilmesi mümkündür. Paletler tek veya ikiyüzlü de olabilir.

Tek yüzlü paletler tek sıra halinde dizilecek yükler için uygunken, ikiyüzlü paketler üst üste dizilecek yüklerin taşınmasında imkân sağlayan çeşitlerdir. Ana maddesi değişik fonksiyonlu paletler ahşap, karton, çelik sac veya alüminyum sacdan yapılabilmektedir. Taşımacılıkta palet seçiminde en önemli hususlardan biri kalitesi, ana yapı malzemesi ve maliyetidir.

Palet seçiminde ne kadar titiz, kaliteli seçimlerde bulunursanız, yükleriniz bir o kadar olumsuz hasarlardan ve ezilmelerden kurtulur. Kötü kaliteli paketler, zaman kaybına ve üretimi yavaşlatmaya sebep olur.

1.078 kez görüntülendi
Hemen Ara